PDA

Tam Versiyonunu Görüntüle : mimarlık okumak için lisede hangi bölümü seçmeliyim?

tootçe!m
23-05-2007, 21:03
meraba.
ben liseye gidiyorum ve mimar olmak istiyorum:) bu yıl bölüm seçmem gerekiyor.fakat mimarlık hem sayısal, hemde eşitağırlık bölümündede var.aslında sanırım bu üniversiteye göre değişiyormuş, bunuda araştırmama rağmen bulamadım.
yardımcı olursanız çok sevinirim...

yaseminsenturk
25-05-2007, 15:46
Merhaba , Mimarlık okumak istiyorsan en fazla tercih şansın sayısal bölümde olacaktır ,Türkiye nin önde gelen mimarlık fakülteleri ( ODTÜ ,İTÜ , KTÜ vs.)genellikle sayısal puanıyla öğrenci kabul etmektedir, kolay gelsin .

mlkmlk
31-05-2007, 12:16
ben eşit ağırlık lise son öğrencisiyim..
tıpkı senin gibi hangi bölüme gideceğim konusunda kararsızdım.eşit ağırlık bölümünden de iç mimarlık tercihi yapabildiğimi öğrenir öğrenmez hiç düşünmedim ve tercihimi yaptım.
bilmiyorum haberin var mı ama eşit ağırlık bölümünden 'mimarlık' bölümü tercihi yapamıyorsun.iç mimarlık,çevre tasarımı ve grafik tasarımı gibi bölümlere gidebiliyorsun.

eğer eşit ağırlık bölümünü tercih edersen 'iç mimarlık' için puanla gidebileceğin 3 üniversite var:bilkent,hacettepe,izmir ekonomi.ayrıca özel yetenekle alan mimar sinanı da tercih edebilirsin.
hangi bölümde başarılı olacağını sen daha iyi bilirsin.eğer sayısal derslerde zorlanıyosan eşit ağırlığı tercih etmeni öneririm..başarılar ;)

mm_architect
01-06-2007, 15:47
Arkadaşlar mimarlık diğer bölümlerden biraz daha farklı bir bölüm zorluklarının dışında en önemli şeyin mimarlığa aşık olmaktan geçtiği unutmayın yoksa başarılı olamazsınız.

rotus
01-06-2007, 15:58
Merhaba mimarlık için en doğru seçim sayısal. Eğer sayısalı seçersen daha iyi olur. Sayısaldan nerdeyse bütün üniversitelerin mimarlık bölümüne ve mimarlık dallarına girebilirsin. Sayısal-2 puanıyla 265 başlayıp 340'a kadar puanla alanıyor. Eşit ağırlığı seçersen bu puanları alman daha kolay ama seçeceğin alan çok dar. Kolay gelsin
Başarılar

yaperisi
14-06-2007, 12:06
tabi ki sayısal
bizim dönemimizde bir de matematik ve fen ayrımı vardı o zaman da matematik puanıyla giriliyordu
bizim eğitim sistemimizin hataları işte baştan başlıyor öğrenci okulunu bitirirken ne meslek seçeceğini düşünüyor veya karar vermesi isteniyor
bunu daha önceden yapmak gerekiyor çocuk daha orta öğretime başlarken seçmeli mesleğini ve ona göre de eğitime devam ettirilmeli
umarım sistem düzelir ve herkes,kafası karışmış ve mecbur kaldığı için değil de bilinçli olarak ve istediği için seçtiği,yaparken mutlu olduğu meslekleri hayatlarına katabilirler

tootçe!m
17-06-2007, 14:09
:)Aslında iç mimar olmayacağıma göre kesinlkle sayısal seçmem gerekiyor sanırım...Aslında sayısal'ı çok seviyorum ama bide şu biyoloji olmasa..sadece ezber:ÇHatta bence sayısal ders bile sayılmamalı:A
neyse.. mm_architect mimarlığa aşık olmak gerektiğini yazmış..sanırım mimarlığa gerçekten aşığım..:)ve aşkım için elimden geleni yapacağım:U.:p

zeynepinann
17-06-2007, 14:43
bence bu aşk sonradan da doğabilir.aşk da olmasına gerek yok zaruri sevgi de işinizi görür.sabrınız emeğiniz varsa buyurun mimarlık bölümüne...
daha çok acı çekmek isterseniz üniversite adı da söyleyebilirm:):):):)

spartacus
18-06-2007, 19:20
Mimarlık aşkı beraberinde büyük zorlukları da getirir.Bu zorlukların altından kalkabileceğini düşünüorsan hedefinden şaşma ama bi şeyler yapmassan aşkın beş para etmez hale gelir platonik bi aşk olur sadece Demek istediğim bölümle alakalı daha geniş bir araştırma yap içeriklerini öğren derslerin ne türden olduğunu forumlarda da bulabilirsin umarım istediğin gibidir herşey.....

mimarzahit
03-07-2007, 03:33
Bu arada uykusuzluğa ve herşeye rağmen önce mimarlık demesini öğrenmen gerekecek...

oylum
03-07-2007, 12:34
Ben de bölümüme girmeden önce uyku uyarısında bulunmuştu çevremdekiler.Ben günü gününe çalışarak hem uyurum hem de mimarlık okurum diye iddia etmiştim.Hatta bölüme daha başlamadan mimarlık tarihi kitabını okumaya başlamıştım.Meğer uykusuzluk ana kaideymiş :) Olmadı,her gece gündüz çıkan sabah programlarının tekrarlarıyla sabahları ettik.

ayslena
18-07-2007, 02:35
meraba.
ben liseye gidiyorum ve mimar olmak istiyorum:) bu yıl bölüm seçmem gerekiyor.fakat mimarlık hem sayısal, hemde eşitağırlık bölümündede var.aslında sanırım bu üniversiteye göre değişiyormuş, bunuda araştırmama rağmen bulamadım.
yardımcı olursanız çok sevinirim...

eğer mimarlık istiyorsan sayısal bölümü seçmen gerek başka bölümde yok iç mimarlık istiyorsan eşit ağırlık yada özel yetenekle alan yerler var ..:)

s_e_d_a
18-07-2007, 03:52
mimar olmak istiyorsan sayısal seç derim. ama alternatif başka bir meslek de seçebilecek durumdaysan (öss ye girdin ve puanın yetersiz kaldı; mimarlık istiyorum ama, puanım yetmiyor bari başka bir bölüm seçeyim, açıkta kalmayayım diyebileceksen ) sayısal bölüm seçmemelisin. hem lise 1 ve 2 deki derslerinin başarı durumu hangi bölümde iyiyse o bölümü seç.seçtikten sonra çok çalışırım iyileşir mantığıyla hareket etme derim ben..

merve ULUCAN
21-07-2007, 13:45
bak ne güzel ne yapman gerektiğinin bilincinde bir kızsın,mimarlık eğitimin boyunca da çalışma hayatın boyunca da karşına bir çok engel çıkacak bir çok sınav.. ÖSS'yi bunların ilki olarak düşün ve bu engeli aşmak için sabırla çalış-biyoloji dahil:)
Yaptığı işi severek yapanları aramızda görmek isteriz..

architect9
21-07-2007, 21:17
Ben mimar sinan endüstri meslek lisesi yapı ressamlığı mezunuyum tecrübe olarak baya büyük bir alt yapı almıştık ama düz lise olamadığım için kendi branjımda ek puan gelmedi onun için özel üniversitede mimarlıktayım,dolasıyla benim gibi elemanların önleri engelleniyor bende buna karşıyım.Paylaşmak istedim.:K

architect9
28-07-2007, 15:57
Lise olarak en iyi anadolu endüstri meslek liseleri yapı ressamlığı bölümüdür.Teknik olarak alt yapı mükemmeldir bu bölümde ama ne yazikki meslek liselerin önleri ek puan açısından engellendiği için mimarlığa uzanan yol tamamıyla kapanıyor.Bu zamanda yerinde olsam fen liselerine giderim.

mimarzahit
29-07-2007, 15:08
Bence mimarlık istiyorsan sayısal bölümden girmelisin ünlü mimar frank lylod wright öğrencilere tavsiyede bulunurken şöyle diyor
"mühendislikten uzak mimarlık bölümlerine gitmeyin mühendisliği iyi kavrayın makinanın işleyişini iyi öğrenin" artık yorum sizin...